Bezár

Hírek

Kertesz_Szabolcs_Bolyai-plakett_Szigeti_Tamas

Az MTA Bolyai-plakettel jutalmazta Dr. habil. Kertész Szabolcs fenntarthatóságért vívott törekvéseit

Az MTA Bolyai-plakettel jutalmazta Dr. habil. Kertész Szabolcs fenntarthatóságért vívott törekvéseit

2024. október 29.
2 perc

A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának egyetemi docense 2024. szeptember 18-án vehette át a Magyar Tudományos Akadémia „kiválók legkiválóbbjainak” járó kitűntetését.

A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma még 2001-ben döntött arról, hogy a hároméves támogatási időszakról szóló záró kutatói jelentésükre kiemelkedő minősítést kapott ösztöndíjasoknak Bolyai Emléklapot adományoz. Közülük a „kiválók legkiválóbbjai” az MTA Bolyai-plakett kitüntetésben részesülnek, melyet az MTA elnökétől vehetnek át a díjazottak.

Az agrártudományok tudományterületéhez tartozó, „Kombinált eljárások hatásvizsgálata a tejipari szennyvízkezelésben” című, 2020 és 2023. között megvalósított projektjével érdemelte ki az SZTE Mérnöki Kar Biológiai Rendszerek Műszaki Intézetének munkatársa az elismerést. A Bolyai-plakettet az évente, ünnepélyes keretek között megrendezésre kerülő Bolyai-napon vehette át a szegedi egyetem kutatója. Ezt megelőzően már 2015 és 2018. között is elnyerte „Membránszűrés intenzifikálása a tejipari szennyvíztisztításban” című munkájával a kar munkatársa a Bolyai János Kutató Ösztöndíjat, melyet szintén kiemelkedő minősítéssel zárt, és megfelelő alapot biztosított későbbi, áttörő eredményeinek megalkotásához.

Kertesz_Szabolcs_Bolyai-plakett

Dr. habil. Kertész Szabolcs munkája során az ultraszűrés műveletét vizsgálta, melynek többek között a tejipari szennyvíztisztításban van szerepe. Az SZTE egyetemi docense az általa kutatott nyomáskülönbségen alapuló membránszeparációs eljáráshoz tartozó tisztítási kapacitásokat, határokat részletesebben megismerte és a műveletet még hatékonyabbá tette. A Mérnöki Kar munkatársa a membránszűrési hatékonyság növelésén túl a membránok eltömődését is csökkenteni tudta.

A sikeres tisztítási műveleteket döntően mechanikai módszerekkel, vegyszerek nélkül, az áramlási viszonyok megváltoztatásával, modul vibrációval és 3D nyomtatott turbulencia növelőkkel tudta elérni a szegedi kutató. Dr. habil. Kertész Szabolcs munkája azért kiemelkedően jelentős, mert kutatási eredményei támogatni tudják az Európai Unió fenntarthatósági stratégiáját és törekvéseit.

Újvári Gréta

Borítókép: Szigeti Tamás - MTA

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek