Az ICOSTEE 2022 konferencia plenáris ülésén Dr. Bíró István dékán köszöntötte Dr. Balogh Sándor professor emeritust, az SZTE Mérnöki Kar jogelőd intézményének, a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Élelmiszeripari Főiskolai Karának 1988 és 1990 közötti főigazgatóját.
Prof. Dr. Balogh Sándor 1932. február 26.-án született Debrecenben, sokgyermekes családba. Apja, egy szakképzettség nélküli észak-erdélyi menekült volt, aki korán elhalálozott. Emiatt testvéreivel együtt árvaházba került, és ott is élt egyetemi felvételéig.
Balogh Sándor a budapesti Kertészeti Középiskolában végezte középiskolai tanulmányait, majd ezt követően sikeresen felvételizett a Kertészeti Egyetemre. Érdeklődése ott mindinkább a közgazdasági kérdésekre terelődött, s ez, valamint kiváló tanárainak segítő készsége, meg is határozta későbbi pályáját. Már hallgatóként is különös érdeklődést mutatott a kutatási módszertan iránt, s ez is pályaválasztási tényezőnek bizonyult. Valamint az a kivételes lehetőség, hogy a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjasaként 3 éven át önálló kutatásokat folytathatott.
Az 1958 és 2018 közötti 60 évben kutatóként, és – ezzel szinte párhuzamosan – egyetemi előadóként is működött, mindvégig az élelmiszeriparhoz kapcsolódóan. Kutató munkáját a szakma-stratégiai kérdések iránti érdeklődés jellemezte, ennek következtében közel került az országos jelentőségű döntések előkészítéséhez. Egyre gyakrabban kértek tőle elemzést vagy állásfoglalást egy-egy iparág vagy az egész élelmiszeripar fejlesztése ügyében. Ennek kapcsán vezető beosztást kapott több, döntés-előkészítést végző kutató-elemző intézményben. (Mint például az Élelmiszeripari Gazdaságkutató Intézetben, az Agrárgazdasági Kutató Intézetben, a MÉM Statisztikai és Gazdaságelemző Központjában.) Nagy jelentőségű megbízatásaként Ő irányította annak a stratégiai tervnek az elkészítését, amely a KGST-országok élelmiszeriparának rekonstrukcióját célozta (1988). Vezetése alatt nemzetközi együttműködésben két közös kutatási projekt is megvalósult 1985-1988 (a francia INRA-val „Az élelmiszeripari érdekképviseleti rendszer megalkotása”, a Helsinki Egyetemmel közösen pedig „Az élelmiszeripari kisvállalkozások innovációs készségére ható tényezők” címmel). Mindkét projekt sikerrel zárult, az EU, mint megrendelő elfogadta.
1988-ban került Szegedre, miután megpályázta és elnyerte az Élelmiszeripari Főiskola Ipargazdaságtan Tanszékének vezetését. 1990-ig a Kar főigazgatói tisztségét is betöltötte, 2000 óta a professor emeritusi cím birtokosa.
Professzorként egyik fő pedagógiai célja az volt, hogy szélesítse az itt végzettek tájékozottságát, látókörét. Új szakok (Vállalkozó-menedzser szak), új képzések (Logisztikai képzés szervezése, Közbeszerzési referens képzés) és új tantárgyak (Sikeres vállalkozók, sikeres vállalkozások; Az üzlet világa; Európai tanulmányok; Innováció, termékfejlesztés; Élelmezési rendszerek; Az élelmiszerfogyasztás pszichológiája; Alternatív táplálékválasztás) kezdeményezése fűződik a nevéhez. Mindezen tárgyakhoz oktatási segédletet (jegyzetet, tankönyvet) is írt. 88 éves koráig az SZTE 3 karán rendszeresen tartott előadásokat.
Oktatási tevékenységét a nagy számok jellemzik. Budapesti évei alatt 5 egyetemen tanított, Szegeden pedig 4 karon oktatott. Mintegy 10-12 ezer hallgató indexében szerepelhet a vizsgajegy melletti aláírása
Szakmai közéleti tevékenység
Egyéb közéleti tevékenység:
Köszöntések: