Bezár

K+F+I

A Mérnöki Kar K+F stratégiája 2025

A Mérnöki Kar K+F stratégiája 2025

2025. április 02.
2 perc

Az SZTE Mérnöki Kara küldetésének tekinti a kiváló mérnöki oktatás biztosítását, illetve ettől nem elválaszthatóan elkötelezett a műszaki és élelmiszertudományi területeken a kutatás és innováció mellett. Célunk, hogy tudományos és technológiai tudásunk révén fenntartható és társadalmilag felelős megoldásokat fejlesszünk, miközben kiemelt figyelmet fordítunk a hallgatók szakmai fejlődésére és a helyi, valamint nemzetközi iparági együttműködésekre.

Stratégiai célok

A Mérnöki Kar hosszú távú célja és egyben jövőképe, hogy meghatározó szerepet játsszon a Dél-Alföldi régió gazdasági és technológiai fejlődésében, miközben jelentős hozzájárulást nyújt az egyetem agrár- és műszaki képzési területeinek tudományos és oktatási kiválóságához. A Kar erős ipari és közösségi kapcsolatai, innovatív kutatási tevékenységei és magas színvonalú oktatási programjai révén tudja támogatni a régió fenntartható fejlődését és az egyetem nemzetközi hírnevének erősítését. Ennek érdekében olyan kutatási területek azonosítása, folyamatos, magas színvonalú művelése és fejlesztése szükséges, amelyen hagyományaink, meglévő tudásunk és infrastruktúránk hatékony kihasználásával hosszú távon biztosítani tudjuk meghatározó szerepünket a régió műszaki szakemberképzésében és tudományos-technológiai életében.
A Dél-Alföldi régió kiemelkedő mezőgazdasági adottságai, az élelmiszer-feldolgozó ipar erős jelenléte és az ipari digitalizáció térnyerése meghatározzák a Mérnöki Kar K+F fejlesztési irányait. A térségbe érkező BYD járműipari üzem lehetőséget teremt az automatizáció, szenzortechnológia és precíziós gyártás fejlesztésére, illetve a potenciális beszállítóként működő hazai partnerekkel való együttműködés szükségessé teszi a korszerű szenzortechnológiák, gyártásautomatizálás és minőségbiztosítás fejlesztését, amelyhez a Mérnöki Karnak innovációs támogatást kell nyújtania. Az agrár- és élelmiszertudományi fókusz indokolja az élelmiszerbiztonsági, táplálkozástudományi és fenntartható mezőgazdasági kutatásokat. A klímaváltozás és a körforgásos gazdaság kihívásai miatt elengedhetetlen az ipari hulladékhasznosítás, klímaadaptív növénytermesztés és energiahatékony technológiák fejlesztése. Ezek az irányok biztosítják a régió gazdasági növekedését és fenntartható fejlődését.

Prioritások - Kutatási fókuszterületek

Figyelembe véve a nemzetközi trendeket, a hazai fókuszterületeket, illetve a helyi adottságokat, a Kar egyik alappillérét képező műszaki területen a kutatási fókuszterület az „Intelligens robotikai és mechatronikai rendszerek” lehet, szorosan kapcsolódva a Járműipari szolgáltatások fejlesztésének igényéhez is.
Az agrár területen a One Health koncepcióhoz való kapcsolódás egy ígéretes, és már rövid távon eredményekkel kecsegtető út. Ennek megfelelően a Kar által kiemelt kutatási fókuszterület lehet az „Fenntartható élelmiszerrendszerek és élelmiszerbiztonság” területe.

One_Health_SZTE_MK

A Mérnöki Kar K+F stratégiája kiemelten kezeli, hogy a technológiai fejlesztések teljes életciklusát lefedje, az alapkutatástól egészen a piaci bevezetésig. Ezen folyamat során fontos követnünk, hogy a kutatásaink mely fázisban vannak, és a TRL szintekhez igazodva biztosítjuk, hogy – gyakorlati szakembereket, mérnököket képző intézmény lévén – kutatásaink ne csak tudományos szempontból legyenek jelentősek, hanem gyakorlati alkalmazhatóságuk révén hozzájáruljanak a régió és az ipar fejlődéséhez.

Robotika_SZTE_MK

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek