Sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége 2023. október 2-án, az egyetem központi épületében. Az SZTE kutatóprofesszorát, Karikó Katalint évek óta az esélyesek között tartották számon, és idén meg is kapta a tudományos világ legjelentősebb elismerését. A Szegedi Tudományegyetem élőben kapcsolta az SZTE történetének második Nobel-díjasát, Amerikából.
Az SZTE Skywalkers rakétája hódította meg Lengyelország égboltját
Az SZTE Skywalkers rakétája hódította meg Lengyelország égboltját
2024. szeptember 24.
2 perc
Az SZTE Skywalkers csapat 2022 óta folyamatosan újabb magasságokba emeli a hazai rakétaépítést. Legújabb projektjük, a harmadik rakéta is sikeresen teljesítette küldetését.
A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán működő SZTE Skywalkers csapata újabb mérföldkőhöz érkezett: harmadik rakétájuk sikeres felbocsátását ünnepelhetik. A legújabb, Sierra III névre keresztelt eszköz 2024. szeptember 7-8-án, a lengyelországi Bledow sivatagában, a Meteora Fesztiválon szállhatott fel.
A lengyelországi Bledow sivatagban a Meteora Fesztiválon Fotó: SZTE Skywalkers
A nemzetközi rakétás közösség összekovácsolására szervezett eseményen a szegedi csapat tagjai nem versenyeztek, hanem a felbocsátási lehetőség kihasználására koncentráltak. A rakétát alaposan felkészítették a repülésre, számos fejlesztéssel tökéletesítve az előző modelleket.
A törzs most PVC üvegszál kombinációjából készült Fotó: SZTE Skywalkers
– Az előző rakétáktól eltérően a törzs most PVC és üvegszál kombinációjából készült. Az elektronikán jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre: így 2 GPS, 2 ejtőernyő nyitó elektronika és 2 adatrögzítő modul is helyet kapott az új elektronikai egységben. Az adatokat most már élőben is, a repülés közben figyelhettük a fedélzeti telemetriánk segítségével – nyilatkozott az SZTE Skywalkers csapatkapitánya, Tatai Ákos.
A felbocsátás és a landolás is hibátlanul zajlott Fotó: SZTE Skywalkers
A felbocsátás és a landolás is hibátlanul zajlott, meghaladva a csapat minden elvárását. A sikeres repüléssel a szegedi egyetemisták bebizonyították, hogy a hazai rakétaépítésben is komoly eredmények születhetnek.
– A Sierra III felbocsátása és földet érése is sikeres volt. Minden elektronikai komponens ellátta feladatát, a test tökéletesen bírta az erőhatásokat és a szoftver is hiba nélkül futott. A rendezvényen közel 200 rakétát bocsátottak fel, ezek közt egyetemi csapatok és hobbi rakétások is voltak. Az eredményekkel rendkívül elégedettek vagyunk – mondta az SZTE Mérnöki Kar mechatronikai mérnök hallgatója, Tatai Ákos.
A Skywalkers csapat már a következő lépést tervezi: legújabb rakétájukon fékszárnyakat alkalmaznának. Fotó: SZTE Skywalkers
A Skywalkers csapat már a következő lépéseket tervezi: legújabb rakétájukon fékszárnyakat alkalmaznának, és további súlycsökkentési megoldásokat is bevezetnek. A legközelebbi megmérettetésre 2024. október végén, Baján kerül sor.
Újvári Gréta
Borítókép: Az SZTE Skywalkers rakétája hódította meg Lengyelország égboltját Fotó: SZTE Skywalkers