Huszonnyolcadik alkalommal szervezi meg az SZTE Kulturális Irodája az Őszi Kulturális Fesztivált, amelyen október 1-től november 28-ig 300 program várja az érdeklődőket. Az eseménysorozatot bemutató sajtótájékoztatón Prof. Dr. Széll Márta rektorhelyettes, Tajti Gabriella irodavezető, valamint a Radnóti Emléknap szervezésében részt vevő Dr. Nagy Anett iskolaigazgató és Péter Lea versmondó ajánlotta a közönség figyelmébe a színes programokat.
7 héten át, 70 helyszínen 300 program várja a 28. Őszi Kulturális Fesztivál vendégeit Szegeden. Az SZTE NKI Kulturális Iroda által szervezett összművészeti fesztivál célja, hogy az egyetemen működő művészeti csoportok és művészi ambíciókkal rendelkező hallgatók mellett neves előadó- és alkotóművészek mutatkozhassanak be az egyetem és Szeged közönsége előtt. A rendezvénysorozatot évről-évre úgy állítják össze, hogy minél szélesebb kultúrkörből merítsenek, és minden korosztálynak, érdeklődési körnek nyújtsanak programlehetőséget.
– Végignézve a programfüzetet, ember legyen a talpán, aki választani tud ezek közül a rendkívül változatos és színes programok közül – mondta Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese a fesztivált beharangozó sajtótájékoztatón szeptember 25-én, az SZTE rektori épületében. – Az Őszi Kulturális Fesztivál nemcsak az egyetemi polgároknak, hanem az egész városnak nyújt kulturális élményt, ezzel az egyetem teljesíti azt a misszióját, hogy az oktatáson, a kutatáson és a betegellátáson túl a régió szellemi központjaként is működik. Nagyon fontos számunkra az is, hogy a város és a régió középiskoláival minél szorosabb kapcsolatot ápoljunk. Ennek több oka van, egyrészt ezekből a középiskolákból várjuk a jövőbeli hallgatókat, másrészt a régió iskoláiban tanító pedagógusok elsősorban egyetemünk alumnusai – hallottuk Dr. Széll Mártától. A rektorhelyettes két unikális programra hívta fel a figyelmet: a tízéves évfordulón újra színpadra állított Tizenkét dühös ember című előadásra, amelyre már az első napon minden jegy elkelt, valamint a Radnóti Miklós emlékére szervezett sétára.
Az Őszi Kulturális Fesztivál az egész városnak nyújt kulturális élményt - vélekedett Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese. Fotó: Frank Yvette
Dr. Nagy Anett, a Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium igazgatója felidézte, hogy az iskola névadója születésének századik évfordulójára emlékkövet állított fel a gimnázium Bor mellett. 2009 óta ez a hely hivatalosan is emlékhellyé vált. – Abdára is szerveztünk egy túrát, ahová a gyerekek egy része kerékpárral, mások gyalog vagy busszal mentek. A tavalyi évben, az iskola 125. évfordulója kapcsán megismételtük az emléktúrát, elmentünk Borra és Abdára is. Ekkor találkoztunk Tóth Péter Lóránt versvándorral. Ellátogatott hozzánk rendhagyó irodalomórát tartani, elvarázsolta a gyerekeket Radnóti-versrészletekkel és a filmjéből is vetített. Azt javasolta, hogy mivel Győr messze van, legyen lehetőség Szegeden is emlékezni Radnóti Miklósra. Úgy gondolom, hogy az ő költészete a mai fiatalok számára is értéket közvetít, azt az üzenetet adja át, hogy az utolsó pillanatig higgyünk, legyünk kitartók, legyen akaraterőnk. Nagyon örülünk annak, hogy az október 2-i, szegedi emlékséta nem csak iskolai rendezvény lesz, hanem az egyetemmel együttműködve sokkal nagyobb körben tesszük nyilvánossá. A Radnóti-gimnázium elől indul majd a séta 13 órakor, ahol rövid műsorral készülünk, iskolánk ének- és zenekara egy megzenésített Radnóti-verset ad elő, illetve a tavalyi városi szavalóverseny első helyezettje, Lengyel Léna 11. osztályos tanuló egy verset fog elmondani – vázolta a programot Dr. Nagy Anett. A séta következő állomása a Móra Ferenc Múzeum lesz, amelynek lépcsőjénél – remélhetőleg több száz ember közreműködésével – közösen verselhetik a jelenlévők Radnóti Miklós Nem tudhatom című költeményét. A Dugonics téri rektori hivatalnál is lesz egy megálló, itt Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes mond köszöntőt. A bölcsészkar épülete mellett, a Radnóti Cafénál zárul a séta, ahol Tóth Péter Lóránt osztja meg gondolatait, és Szabó Balázs ad koncertet 15 órai kezdettel.
Péter Lea Latinovits-díjas versmondó, pszichológus bízik abban, hogy nagyon sokan eljönnek a múzeum előtti közös versmondásra, amelyen ő is közreműködik. – Közel áll a szívemhez Radnóti Miklós költészete. Aki ismeri a versmondói tevékenységemet, az tudja, hogy legszívesebben mindig Radnóti-verset mondanék. Az első önálló estem is egy Radnóti-est volt. Az emléknap nem ér véget a bölcsészkarnál, 17.30-tól lesz a Szegedi Pinceszínházban a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete programja: Sem emlék, sem varázslat címmel diákszínjátszók adják elő a Radnóti életét bemutató műsort. Kalmár Zsuzsa rendezte a darabot az idei Szép Szó táborban. Én magam is a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületében, a Szép Szó táborban nevelkedtem, ott tanultam meg verset mondani, ott szerettem meg igazán a verseket. A szívemnek különösen kedves az, hogy ezek a középiskolások el tudják hozni a nyáron tanult darabot – osztotta meg gondolatait Péter Lea.
Péter Lea a sajtótájékoztatón elmondta Radnóti Miklós Nem tudhatom című versét. Fotó: Frank Yvette
A 28. Őszi Kulturális Fesztivál gazdag programsorozatából Tajti Gabriella, az SZTE NKI Kulturális Iroda irodavezetője emelt ki néhányat. Tíz éve kezdődött a Vers délben című program, amely olyan népszerűvé vált, hogy azóta minden őszi és tavaszi fesztiválba beépítik. Október 1-jén 12:10-kor az első verset Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja mondja el a rektori épület lépcsőjénél a Dugonics téren. A fesztivál megnyitóját ugyanezen a napon 18 órakor rendezik, Prof. Dr. Rovó László rektor köszönti a közönséget. A rektori hivatal átriumában Potyó Imre Különös és rejtett fajok az optikám előtt című természetfotó kiállítását Dr. Bátori Zoltán egyetemi docens nyitja meg. Közreműködik Czutor Zoltán dalszerző, előadó.
Nagyon népszerű évről-évre a nyitónapon látható fényfestés is: 19:30-tól ismét varázslatos színekkel öltöztetik fel az SZTE rektori épületének homlokzatát. A fényfestés alatt a Belmondo zenekar Beatles-t játszik, utána a Docpiano Band ad koncertet. Számos komolyzenei hangversenynek is otthont ad a főépület különleges akusztikájú díszterme, október 2-án Dinyés Dánielt és Szélpál Szilvesztert hallgathatják meg a zenekedvelők. Október 11-én a fiatal zongoravirtuóz, Balázs-Piri Soma tér vissza a Szegedi Tudományegyetemre, Debussy és Chopin műveit játssza. Sztathatosz Sebestyén hegedűművész és vendégei muzsikálnak október 29-én, november 6-án pedig a Benedekfi testvérek, István és Zoltán 15 éves jubileumi nagykoncertje hangzik fel a rektori hivatal dísztermében.
Könyvbemutatók is gazdagítják az Őszi Kulturális Fesztivált, október 18-án Marton Árpád Szemközt a Nappal című verseskötetét ismerheti meg a közönség, közreműködnek Fekete Gizi és Nagy Anikó Jászai-díjas színművészek. Tatár Botond, a szegedi egyetem harmadéves orvostanhallgatója második verseskötetét, Az Utcalámpák fényét a Café Radnótiban mutatják be november 20-án.
A kiállítások közül Tajti Gabriella kiemelte a már említett Potyó Imre természetfotóin kívül Dr. Zalatnai Márta biológus tárlatát, amely október 14-én nyílik a rektori hivatal átriumában. A Titkos kertek az SZTE Füvészkert orchidea- és gyógynövénygyűjteménye kurátorának a fényképeit vonultatja fel, a kiállítást Dr. Molnár Gyula nyitja meg. A fesztivál zárásaként, november 28-án Darázs József szegedi festőművész hozza el alkotásait, tárlatát Dr. Nátyi Róbert művészettörténész, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar dékánja ajánlja majd a látogatók figyelmébe.
A 28. Őszi Kulturális Fesztivál teljes programfüzete elérhető az eseménysorozat honlapjáról: www.u-szeged.hu/okf
Vida-Szűcs Imre
Borítókép: Péter Lea versmondó, pszichológus, Dr. Nagy Anett, a Radnóti-gimnázium igazgatója, Prof. Dr. Széll Márta stratégiai rektorhelyettes és Tajti Gabriella, az SZTE NKI Kulturális Iroda irodavezetője. Fotó: Frank Yvette