Bezár

Hírek

Hoczopán Szabolcs, az SZTE Klebelsberg Könyvtár tartalomszolgáltatási osztályvezetője.

Tudományos chat, kereső és hivatkozásellenőrző - egyetemi regisztrációval elérhető a Scite

Tudományos chat, kereső és hivatkozásellenőrző - egyetemi regisztrációval elérhető a Scite

2024. december 09.
3 perc

Az SZTE Klebelsberg Könyvtár a magyarországi felsőoktatási intézmények közül elsőként előfizette a Scite mesterséges intelligencián alapuló kutatástámogató eszközt. A Szegedi Tudományegyetem kutatói, hallgatói és egyetemi dolgozói egyetemi domainről vagy e-mail címmel használhatják az online szolgáltatást.

– A Scite online szolgáltatása mintegy 200 millió tudományos publikációt és 1,2 milliárd idézetet elemezve ad találatokat a szakirodalom keresésére és a publikációk hivatkozásainak nyomon követésére. A Scite a ChatGPT-hez hasonló funkciókat nyújt, de találatai relevánsabbak és megbízhatóbbbak, hiszen nemcsak a DOI-val rendelkező, Gold és Green Open Access cikkek metaadatait tartalmazza, hanem a nagy tudományos kiadók előfizetéssel elérhető cikkeinek teljes szövegeit is indexeli – mutatta be az új kutatástámogatási szolgáltatást Hoczopán Szabolcs, az SZTE Klebelsberg Könyvtár tartalomszolgáltatási osztályvezetője

A Scite Assistant funkciója ezen kívül tudományos chatként is működik. E téren a Chat GPT-hez hasonló nyelvi készséggel ad összefoglaló, ám tudományos jellegében sokkal megbízhatóbb válaszokat. Az új eszköz a természettudományoktól a bölcsészettudományokig bármely témába betekintést nyújt a kutatóknak. Emellett a Scite hatékonyan használható hivatkozásellenőrző eszközként, sőt, osztályozni is képes a citációkat: gépi tanulása alapján megmondja, hogy az adott idézés támogató, elutasító vagy semleges jellegű-e.

Hoczopán Szabolcs elmondta, azért esett erre az eszközre a választásunk, mert a kutatóknak, oktatóknak és hallgatóknak egyaránt jól használható. A tudományos publikációkból tanuló nyelvi modellek piacán több eszköz is versenyez a fejlesztésben, ezek közül a könyvtárban tesztelik még a Scopus és a Web of Science hasonló mesterséges intelligencia alapú eszközét. Ezek azonban a könyvtárinformatikai szakember szerint még béta verzióban vannak és egyelőre inkább csak a metaadatok szintjén megbízhatók.

– A Scite szakirodalommal ellátott, összefüggő folyószöveget ad a kérdésekre. A válasz szövegében pontosan le van hivatkozva minden állítás. A hivatkozások ellenőrizhetők is, szöveges link vezet az adott hivatkozáshoz, sőt, a válasz mellett a hivatkozás szövegkörnyezetét is megmutatja a rendszer. Nagyon remélem, hogy a hallgatók ezentúl a ChatGPT helyett a Scite-ot fogják használni. Közel azonos funkciói vannak, de a Scite-ról tudjuk, miből tanult – fogalmazott Hoczopán Szabolcs.

A Scite modell jól ismeri a magyar nyelvet is, bár az angol nyelvű publikációk hatalmas számához képest kevesebb magyar szakcikkből meríthet.

Hoczopán Szabolcs megjegyezte, hogy a Scite szolgáltatásával először az SZTE Mezőgazdasági Karán találkoztak, ahol egyéni licenccel használták. A könyvtár munkatársai ezután kezdték tesztelni az eszközt, majd egyetemi szintű próbahozzáférést kértek, amire kedvező visszajelzések érkeztek a kutatóktól.

A Scite szolgáltatásai egyetemi e-mail címmel vagy IP tartományból elvégzett regisztrációval érhetők el ingyenesen. Az SZTE Klebelsberg Könyvtár oldalán megtalálható egy angol nyelvű webinar videója is a Scite alaphasználatáról. A könyvtár már megtartotta az első online alapképzését, amelyre rövid idő alatt rekord számú résztvevő jött össze. – Új eszközt bemutató képzésre ennyien még sosem jöttek el. Néhány hét múlva, miután szétfutott a Scite híre, egy alaposabb online képzést is kiírunk majd a könyvtár weboldalán – jelezte Hoczopán Szabolcs.

Panek Sándor

A borítóképen: Hoczopán Szabolcs, az SZTE Klebelsberg Könyvtár tartalomszolgáltatási osztályvezetője. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek