Szabadegyetem

Felvételi 1X1: kapacitásszám

Hány hallgató kerülhet be a 2015-ös felvételin a Szegedi Tudományegyetem képzéseire? A kérdésre a válasz: a „kapacitásszám”, ami idén Szegeden 20 ezer 944. De hogyan számolják ki és mire elegendő ez a szám?

A kapacitásszám azt mutatja, hogy az adott felsőoktatási intézmény állami ösztöndíjas helyeire és önköltséges képzéseire összesen hányan kerülhetnek be. Ezt a számot rögzíti minden egyetem és főiskola működési engedélye, ami a Szegedi Tudományegyetemen nagyjából 35 ezer hallgatót jelent. Az előttünk álló tanév elejére felvehető gólyák számát egy előre meghatározott képlet alapján számolják ki mindig. Vagyis a maximális kapacitásszámból levonják az intézményben tanuló alsóbb évesek, de az így kapott számhoz ismét hozzáadják a várhatóan diplomázó hallgatók számát” – magyarázta Karsai Krisztina, az SZTE oktatási rektorhelyettese.

 

kapacitashoz_kep2015. február 15-ig lehet jelentkezni a szeptemberben induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, továbbá a felsőoktatási szakképzésekre.

A Szegedi Tudományegyetemre összesen 20 944 hallgatót vehetnek fel alap-, osztatlan és mesterszakokra, nappali, esti, levelező és távoktatási munkarendbe. Nappali képzésre több mint 13 ezer, esti-levelező munkarendbe 7469, míg távoktatásban 468 a kapacitásszáma a Szegedi Tudományegyetemen.

Az SZTE egyes szakjainak minimális és maximális kapacitását a felvi.hu-n, az adott képzésnél lehet megtalálni. A mesterképzések esetében külön-külön megtalálható az ösztöndíjas és az önköltséges képzés kapacitásszáma, a többi képzésnél pedig az összesített számok.

 

„Bőven elegendő lesz a 2015-ben felvételizők befogadására ez a közel 21 ezer kapacitásszám, hiszen a jelentkezők és a felvettek létszáma az elmúlt években is sokkal kevesebb volt, mint 21 ezer” – hangsúlyozta az SZTE oktatási rektorhelyettese.

Példaként említette, hogy 2014-ben 14 ezer 663 jelentkező közül 6087, míg 2006-ban 18527 pályázó közül 7712 lett gólya.

 

Megtévesztő az a megállapítás, hogy „a Szegedi Tudományegyetem az idén körülbelül ezer fővel csökkentette a kapacitását.” A http://eduline.hu/erettsegi_felveteli/2015/1/3/Itt_vannak_a_szamok_ennyien_kerulhetnek_be__ADFD6L cikk által sugalltakkal szemben az SZTE kapacitásszáma nem csökkent. „A jelentkezők közül a felvételi követelményeknek megfelelő fiatalok bejuthatnak a Szegedi Tudományegyetemre” – hangsúlyozza Karsai Krisztina.

A hallgatók egyre tovább maradnak egyetemisták. A képzési időt növelheti például a külföldi tanulmányút. Tehát miközben nőtt a hallgatóknak a felsőoktatási intézményben eltöltött időszaka – a kapacitásszám változatlansága mellett – csökkent a befogadható gólyák száma, ám bőven elegendő a jelentkezők olvadó számához képest.

 

SZTEinfo – Ú. I.

Korábban írtuk Felvételi 1X1-sorozatunkban:

Felvételi 1X1: keresztféléves képzés


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Mikula_AndreaMikula Andrea - ÁJTK, jogász

Elsősorban azért választottam az SZTE ÁJTK-t, mert itt lakom Szegeden, és úgy hallottam, hogy a szegedi jogi képzés nagyon jó. Ez az évek során be is bizonyosodott. Másrészt utánanéztem néhány felmérésnek, és úgy értesültem, hogy a Szegedi Tudományegyetem legalább olyan magas szintű képzést nyújt, mint más hasonlóan nívós egyetemek az országban. A jogi karon nagymértékű tudásra és talpraesettségre tettem szert az évek során, amit nem csak a munkaerőpiacra kilépve fogok tudni kamatoztatni.




Tolnai_SaraTolnai Sára - JGYPK, gyógypedagógia

A gyerekek mindig is meghatározták az életem. Édesanyám óvónő, mindig csodálattal figyeltem az ő munkáját, viszont nem akartam ugyanazt az utat bejárni. Úgy gondoltam, hogy olyan pályát szeretnék választani, amiben több kihívás van, ezért választottam a gyógypedagógiát. Tanultam Budapesten is, de nem lehet összehasonlítani a kettőt. Szerintem Szeged jóval diákközpontúbb. Véleményem szerint a Szegedi Tudományegyetem megkönnyíti diákjai életét a sokféle ösztöndíj-lehetőséggel, az ingyenes tömegközlekedéssel, és ráadásul a sikeres nyelvvizsgának az árát visszatéríti. Azt hiszem, az egyetemen eltöltött esztendők lesznek életem legszebb évei.



További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.