SZTE magazin

2020

1 2 [3] 
2020. március 27.

Dr. Katona Márta, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Batthyány-Strattmann László-díjas professzora, az újszülött intenzív osztály – hivatalos nevén a Perinatális Intenzív Centrum (PIC) – egykori vezetője, gyermekkardiológus, több ezer újszülött és szívbeteg kisgyermek gyógyítója ebben az évben megkapta Szeged város díszpolgári címét.

2020. március 27.

A Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapta kiemelkedő színvonalú művészettörténészi, kurátori és oktatói munkája elismeréseként dr. Nátyi Róbert művészettörténész, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának dékánja. Szeret tanítani, mint mondja: a hallgatókkal való rendszeres találkozás mindegyik tevékenységének biztos hátországa.

2020. március 24.

Az SZTE Füvészkert felújítása és működtetése mellett a gyermekek és fiatalok környezettudatosságra nevelése, valamint az ismeretterjesztés terén is sikeres intézményvezetői munkája elismeréseként Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapott Németh Anikó. A Füvészkert igazgatóját munkájáról és a botanikus kert növénygyűjteményeiről is kérdeztük.

2020. március 23.

Miért érdemes minősíteni az oktatókat? Mert a felsőoktatásban is meghatározó a szerepe annak, hogy kialakuljon egy összkép az egyetemen tanítók teljesítményéről. A Szegedi Tudományegyetemen a hallgatóknak 40 éve adott a lehetőségük arra, hogy értékeljék a tanáraik tevékenységét. Alább néhány régi és új elismerésre is fölhívjuk a figyelmet.

2020. március 18.

Egy gyermek személyiségfejlődésében meghatározó, hogy milyen típusú meséken nőtt fel. A mesék azonban sok esetben tartalmazhatnak olyan komplex mögöttes jelentéseket vagy utalásokat is, amelyek a felnőttek számára lehetnek üzenet értékűek. Ilyen sokrétű szöveg például az Alice kalandjai Csodaországban, amiről Kérchy Anna, az SZTE BTK irodalomtörténésze tartott előadást.

2020. március 12.

Sok helyen olvasható, hogy a flavonoidok igazi csodaszerek, s „bombaként” hatnak a szervezetre: megelőzik a rákot, lassítják az öregedést, sőt mi több, fogyasztásukkal a hosszú élet titkához is közelebb jutunk. Ez túl szép, hogy mind igaz legyen. Valójában mik és mit tudnak a flavonoidok?

2020. március 04.

Fejlődni, megismerni egy új országot, kultúrát, szakmai nyelvet tanulni, vagy éppen világot látni? Ráadásul mindezt az egyetem alatt? Az ERASMUS ösztöndíjnak köszönhetően Klucsai Nóra, az SZTE ÁJTK végzős jogász hallgatója mindezt megvalósította Belgiumban, amíg egy fél évet kint tanult. Élményeiről és tapasztalatairól kérdeztük a fiatal jogász hallgatót.

2020. március 03.

Elsősorban tanárnak tartja magát Szecsődi Ferenc, a Szegedi Tudomány Egyetem Bartók Béla Művészeti Kar népszerű professzora, a Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, a Magyar Művészeti Akadémia tagja. Az Érdemes Művész címmel elismert szólista lemezkiadványaival rekordokat dönt, miközben különleges hegedűs programokkal gazdagítja a hazai zenei életet. Szecsődi Ferencet a szegedi egyetemhez kötődő több mint 40 évéről, tanári és zenei hitvallásáról is kérdeztük.

2020. március 03.

1848. március 15-én a Nemzeti Színház díszműsorán szerepelt Katona József Bánk bánja. Az egyik leghíresebb nemzeti drámánkat Nádasdy Ádám „lefordította” mai magyar prózává. E meglepő vállalkozásáról a „magyar nyelvész, költő, műfordító, esszéista, egyetemi tanár” az SZTE Quadrivium Műhely szervezésében tartott beszámolót. Az ott hallottakról gyakorló magyar szakos tanárokat, az SZTE alumnusait is megkérdeztünk.


2020. március 03.

Az Időfutár színdarabot Szegeden a Kisszínházban tűzték műsorra, többek között 2020 márciusában is. A darab azonban nem előzmény nélküli. Ezzel a címmel legelőször egy sikeres hangjáték, majd egy hét kötetes könyvsorozat jelent meg. Az olvasmány befejező része 2019 novemberében került a könyvesboltok polcaira. Honnan jött az időutazás ötlete? Többek között ezt is megkérdeztük a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium egykori diákjától, Gimesi Dóra írónőtől.

2020. március 02.

A népi gyógyászatban használt növényekről gyakran kiderül, hogy – habár nagyanyáink ajánlották – mégsem hatásosak. A gyógynövényekkel kapcsolatos hitekről és tévhitekről Tóth Barbarát, az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar egyetemi adjunktusát kérdeztük.

2020. február 28.

Paradox módon sokszor éppen a mozgásszegény életmódból adódóan nem derül ki időben – a korai stádiumban – az alsó végtagi érszűkület: az érintett beteg nem veszi észre, hogy korlátozott a járóképessége, hiszen nem gyalogol (biciklizik, fut, sétál) eleget. Ez azért veszélyes, mert e „kirakatnéző betegség” nem gyógyítható, csupán kezelhető, és ennek sikeressége a korai felismerésen múlik. Elhanyagolt, előrehaladott esetekben ez az „alsó végtagi érszűkület” akár lábamputációval is végződhet – tudtuk meg dr. Palásthy Zsolt érsebésztől, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sebészeti Klinika adjunktusától.

2020. február 21.

Akciókamerát és laptopot vett START ösztöndíjából Patócs Amanda és Kalmár Orsolya. Az SZTE elsőéves hallgatói azért kapták a támogatást mert első helyen jelentkeztek a Szegedi Tudományegyetemre, és a választott szakra felvételt is nyertek.

2020. február 18.

Egy 39 éves szegedi férfi 2018 nyarán stroke-ot kapott. Az egykori válogatott sportolónak azóta sokat javult az állapota, életmódot váltott, a példájával azonban szeretne figyelmeztetni, hogy a túlhajszolt, stresszes életmódra, a napi tizenkét órás munkára a szervezet előbb finoman – fejfájással –, majd pedig brutálisan – agyérinfarktussal – válaszol, helyesebben mondva: tiltakozik. Ha nem figyelünk, az életünkkel játszunk!

2020. február 17.

„Összlétszám meghatározása a populáció rekonstrukcióval.” E témát kifejtő dolgozatával vett részt az SZTE Mezőgazdasági Kar képviseletében az Országos Tudományos Diákköri Konferencián Kondász Andrea Zita. Az új Nemzeti Kiválóság Program ösztöndíját elnyert tehetséget kutatómunkájáról kérdeztük.

2020. február 11.

Közel 85 hektár területen alakít ki tudományos, innovációs, technológiai és ipari parkot a Szegedi Tudományegyetem. A kiemelt kormányzati projekt, az ELI lézeres kutatóközpont köré épülő Science Park Szeged, hazánkban egyedülálló módon segíti elő a kutatási és fejlesztési erőforrások koncentrációját.

2020. február 10.

A „betegség előszobájába” sodródott, anyagcserezavaroktól szenvedő embereknek „okos sporttal” segít a szegedi egyetem fizioterápiás tanszékén indított program. Az első csoport utolsó foglalkozásán a résztvevők megfogadták: a 12 hetes vizsgálat- és edzés-sorozat lezárult, de ők „mozgásban maradnak”.

2020. február 06.

A csoki is „vitamin” – tudtuk meg dr. Gyimes Ernőtől. Az SZTE Mérnöki Kar élelmiszertudományokkal foglalkozó docensét kértük föl, hogy – Agatha Christie kedvenc detektívje, Poirot szerepkörébe lépve – derítse föl a vitaminok titkait. A szegedi egyetemi laboratóriumbeli „boszorkánykonyhában” megvizsgált vitaminokról megtudtuk: a táplálkozással bevitt formájuk meghosszabbítja az életet, míg a hiányuk halálos lehet.

2020. február 03.

A Szegedi Tudományegyetem Szenátusa dr. habil. Kasik Lászlót, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Neveléstudományi Intézetének docensét 2019. november 11–én, az Egyetem Napján Az Év Fiatal Kutatója Elismerő Oklevéllel tüntette ki. A több nemzetközi kutatásban részt vevő, immár másodszor is Bolyai János Kutatási Ösztöndíjban részesült fiatal oktatót a társas problémákról és megoldási módszereiről, a szociális kompetencia iskolai fejlesztésének lehetőségeiről és korlátairól, a magyar közoktatás helyzetéről és nem utolsó sorban a szegedi bölcsészkarhoz kötődő egykori és mostani önmagáról Bencsik Orsolya kérdezte.

2020. január 31.

Egy évet a Facebooknál, két és félévet pedig a Prezinél töltött Novák Gábor, aki az SZTE Természettudományi-és Informatikai Karán végzett szoftverfejlesztőként. Mesterképzése alatt képfeldolgozás szakirányon tanult, ennek köszönhetően találkozott és kezdett el android fejlesztéssel foglalkozni.

2020. január 30.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb hatású tudományos blöffjének, divatos tévhitének a szervezet és a vér elsavasodása elleni küzdelem „forradalmian új megoldását”, a lúgosítást tartja Csupor Dezső, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar docense. A sokakat megtévesztő módszer nemhogy teljesen értelmetlen és hatástalan, de szélsőséges esetben még halált is okozhat.

2020. január 30.

A Szegedi Tudományegyetem kommunikáció-és média szakjára járt, most sikeres vágóként tevékenykedik Londonban. Saját bevallása szerint a munkájában a kreativitást, a szabadságot és az utazást szereti a legjobban: a világ számos helyén dolgozott már, és többek közt olyan filmek és sorozatok őrzik munkáját, mint a Liza a rókatündér, Prada:Candy, a Hacktion, vagy a Gentlemen Jack.

2020. január 29.

Beutazta a világot egy szál ukulelével, énekes, dalszerző, hobbi fotós, és emellett gyermeksebészként dolgozik Stockholmban… Bozóky Felícia Liliről sok mindent el lehet mondani, de azt biztosan nem, hogy hétköznapi lenne. Szegeden született magyar szülők gyermekeként, most Svédországban él, de gyakran látogat Magyarországra, hogy I am Soyuz nevű egyszemélyes űr-pop formációjával fellépjen. Találkozásunk idején a Grand Caféban tartott koncertje miatt tartózkodott Szegeden.

2020. január 28.

Hogyan válik egy nyugdíjas villamosmérnökből világhírű mémsztár? Hogyan építsünk fel egy vállalkozást, és lehet-e akárkiből vállalkozó? Hogyan lesz egy netes poénból brand, egy hallgatóból cégvezető, és ami talán a legfontosabb: tényleg olyan jó dolog vállalkozónak lenni? Az Alumni Uni – Tudásműhely legújabb előadásában ezekről a kérdésekről is beszélgetett Arató András és Dr. Imreh Szabolcs. 

2020. január 28.

A társulat célja az egyetemisták megszólítása, hogy minél inkább közelebb kerüljenek a színház világához. Olyan műveket szeretnének színpadra állítani, amelyekkel minden kategóriában versenyre tudnak kelni, így a klasszikustól kezdve az eddig nem próbált monokomédiáig színes repertoárral készültek az évadra.


2020. január 27.

Tran Do Tuong Huan, a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karának frissen végzett mechatronikai mérnöke szakdolgozatában robotikával foglalkozott és meg is építette saját robotját. Az interaktív fejlesztéssel az SZTE MK standjánál az Educatio kiállítás látogatói is találkozhattak. Hallgatótársunkat tanulmányairól és a robotépítésről kérdeztük.

2020. január 24.

CEEPUS csereprogrammal öt nap alatt körbejárták és megismerték a macedón kultúrát és oktatást a Mérnöki Kar hallgatói és oktatói. A szakmai kiránduláson két csoportban; egy-egy oktató és négy-négy diák vett részt. Szkopjei élményeikről, tapasztalataikról két hallgatótársunkat, Nyerges Lillát és Matusek Krisztinát kérdeztük.

2020. január 23.

Bizonyára Te is gondolkodtál már azon, hogy adhat-e többet az egyetem a tanulásnál? A választ az SZTE+ programban találod, amely lehetőséget ad arra, hogy élmény legyen az egyetemista élet. Hatala Dórát az Általános Orvostudományi Kar hallgatóját a program kihívásairól és személyes élményeiről kérdeztük.

2020. január 22.

Az áramot termelő biciklit a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Kar Műszaki Intézetének két tanszéki mérnöke, Bálint Ádám és Mészáros Attila készítette. A tervezésről, kivitelezésről kérdeztük az alkotókat.

2020. január 21.

A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karának legrégebbi hallgatói szervezete, a Marketing Klub klubestekkel, kirándulásokkal járul hozzá a hallgatók tapasztalatának és tudásának bővítéséhez.

2020. január 20.

Imád tanítani, kutat és egész nap pörög Samodai Bence, aki a legnagyobb szenvedélyéről, a zenéről mesélt a Bartók Béla Művészeti karon.

2020. január 03.

Dalra fakadt az Országos Diákköri Konferencián tartott előadás közben Zöldi Nikolett. A Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kar hallgatója első helyezést ért el az OTDK-n Goethe verseinek megzenésítéseit vizsgáló dolgozatával. Hallgatótársunkat kutatásáról és terveiről is kérdeztük.

2020. január 02.

Speth Evelin a Szegedi Tudományegyetem sport- és rekreációszervezés szakos hallgatója, a PC Trade Szeged KKSE balátlövője már gyerek kora óta a kézilabdának él. A sport és az egyetemi tanulmányok nagy elhivatottságot igényelnek, sokan nehezen tudják összeegyeztetni a kettőt. Többek között erről is kérdeztük az SZTE tehetséges hallgatóját.

2019. december 12.

A Szépírók Társasága prof. dr. Szilágyi Zsófia irodalomtörténészt, az SZTE BTK Magyar Irodalmi Tanszékének vezetőjét kritikaírói tevékenységéért rangos díjjal tüntette ki. A friss Szépíró-díjas professzort többek között saját kritikusi attitűdjéről, a kritikus személyességének, ízlésének és felelősségének problémaköréről, a kritika XXI. századi funkciójáról, a tudomány és a szuverén én érzékeny viszonyáról, valamint a Szegedhez és annak bölcsészkarához fűződő, egyre intenzívebb kapcsolatáról egykori tanítványa, Bencsik Orsolya kérdezte.

2019. december 10.

Élt már Kínában, Németországban és idén Szegeden kezdett el tanítani Hongyu Chen operaénekes, az SZTE Bartók Béla Művészeti kar tanára, akit itteni tapasztalatairól is kérdeztünk.

2019. december 02.

Öt nyarat töltött Amerikában, gyermektáborokban Sovány Attila, az SZTE ÁJTK végzős jogász hallgatója. A tábori munka után mindig maradt ideje utazni is, így a nyári munka alatt megismert barátokkal bejárták már többek között New Yorkot, a Grand Canyont, tavaly pedig Mexikóba és a Karibi-térségbe is eljutottak.

2019. november 29.

A tudományos kutatások mellett az ismeretterjesztés, a kikapcsolódási lehetőségek biztosítása és a gyakorlati tapasztalatok átadása is kiemelt célja a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjének. Az egyetem zöld szigete – a növényfajmegmentő projekt mellett – változatos rendezvényekkel és kertészkedős programsorozattal várja a látogatókat.

1 2 [3] 

Letöltés



SZEM_boritoSZEM_angol
AMM_kulonszamAlmaMater_Magazin_2019_tel
SZTEminarium_cimlapSZEM_klinika_2020_01