két hallgató az irodában a telefon és laptop előtt

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? Diákmunka-lehetőségek Szegeden

A Szegedi Tudományegyetem 2014. február 8-án nyílt napra várja a felvételizést tervezőket és szüleiket a Rektori Hivatal épületébe (Szeged, Dugonics tér 13.). A továbbtanulásról szóló cikksorozatunk alábbi részében bemutatjuk, hogy milyen diákmunka-lehetőségek közül válogathatnak a szegedi hallgatók.

Akár az egyetemi tanulmányok mellett, akár nyáron a diákmunka a legegyszerűbb és legnépszerűbb pénzkeresési lehetőség a fiatalok körében. A Szegeden működő diákszövetkezetek – Mind-Diák, Meló Depó, Biztos Kész szövetkezet, Ötcsillagos iskolai szövetkezet, Fürge Diák, Meló-Diák – órarendhez igazítható, alkalmi és folyamatos munkák széles skáláját kínálják. Lássuk, milyen feltételek szükségesek a munkavállaláshoz!

 

A Munka törvénykönyve szerint minden 16. életévét betöltött személy dolgozhat, de 18 éves korig fiatal munkavállalóként maximum napi 8, heti 40 munkaóra a megengedett, és nem vállalható éjszakai műszak. A diákmunkával foglalkozó szervezetek szövetkezeti formában működnek, ami azt jelenti, hogy csak a szövetkezet tagjai dolgozhatnak, vagyis a munkavállalás előtt be kell lépni valamelyik szövetkezetbe. A beiratkozást személyesen kell megtenni, személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ-kártya, adókártya, érvényes diákigazolvány és bankszámlaszám szükséges hozzá. A 18 év alatti diákok szülő vagy gondviselő hozzájárulásával köthetnek munkaszerződést. Mindemellett a munkavégzés megkezdése előtt a diákoknak szövetkezeti jegyet kell váltaniuk – általában ezer forint értékben. Ezt az összeget vagy a beiratkozáskor kell befizetni készpénzben, vagy az első fizetésből automatikusan levonják. A szövetkezeti jegy értékét a szövetkezetből való kilépéskor visszafizetik. A tagságot mindig az adott félévre érvényes iskolalátogatási igazolással kell érvényesíteni, majd egy munkavállalási kötelezvényt aláírni, mely magába foglalja mind a diákszövetkezet, mind a munkavállaló jogait és kötelezettségeit. Amennyiben a tagsági viszony megújítása nem történik meg, automatikusan törlik a munkavállaló tagságát, ami azt jelenti, hogy a továbbiakban munkát sem vállalhat, és fizetést sem folyósítanak neki.

 

A válaszható munkalehetőségek köre igen széles, mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb pozíciót. A szövetkezetek leggyakrabban telefonos ügyfélszolgálati, áruházi pénztáros, leltározási és árufeltöltői munkát kínálnak, de találunk adminisztratív, irodai munkalehetőséget, gyorséttermi és promóciós munkákat, szórólapozási és plakátolási lehetőséget, valamint könnyű- és nehéz fizikai munkát is. Számos szövetkezet kínál a tanulmányokhoz kapcsolódó szakmai munkalehetőségeket is, mely alkalmas a kötelező szakmai gyakorlatok letöltésére. A munkaidő rugalmas, minden hallgató saját órarendjéhez igazíthatja beosztását. A bérezés a legtöbb munka esetében bruttó 584- 695 forint/óra között mozog, de a nehéz fizikai munkának minősülő tevékenységek, például az építőipari segédmunka bruttó órabére a 750 forintot is elérheti. Fontos tudni, hogy a szövetkezet által megkeresett bérből 16% személyi jövedelemadót vonnak le. A diákszövetkezetek minden év elején az előző évben keresett jövedelmedről adóigazolást állítanak ki, amely alapján adóbevallást kell készíti a NAV számára.

 

A felvételi eljárás menetéről és a Szegedi Tudományegyetem képzéseinek követelményeiről mindent megtudhatnak az érdeklődők a 2014. február 8-án (szombaton) 9 órakor kezdődő nyílt napon az SZTE Rektori Hivatal épületében (Szeged, Dugonics tér 13.). A szegedi egyetem képzéseit is bemutató nyílt napon az universitas vezetői ismét tartanak „szülői értekezletet”, ahol friss információkkal segítik a diákokat és a felnőtteket a továbbtanulásról szóló döntés meghozatalában.

 

Az SZTE immár hagyományos februári, a felvételi jelentkezés határidejéhez közeli nyílt napjáról további információ itt olvasható.

Az SZTE kari nyílt napjairól további információ az alábbi linken olvasható. Az SZTE felvételizőknek szóló honlapja: http://www.u-szeged.hu/felveteli

 

Korábban írtuk:

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? Tanulj idegen nyelveket az SZTE-n!

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? A kollégiumoktól az albérletekig

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? Sportolj az SZTE-n!

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? Tudnivalók határon túli jelentkezőknek

Miért a Szegedi Tudományegyetemet válaszd? Pontok és határok 2014-ben

 

SZTEinfo


esza_felso

Számold ki a pontjaid!



Pontkalkulator_grafika

Nyiss a Jövőd Felé!







Hallgatóink mondták


Sokacz_ZsofiaSokacz Zsófia - SZTE-BBMK

Kiskoromban nagyon szerettem a zenét, zongorázni kezdtem, majd kilenc évesen eldöntöttem, hogy zongorista leszek. Egy zenei táborban ismerkedtem meg az akkori tanárommal, általa pedig a jelenlegi zongoratanárnőmmel. Nekik köszönhetem, hogy felvettek a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karra. Szeged mindig is vonzott, hisz gyönyörű város és több barátom is tanul itt. Zenepedagógia és zenepszichológia mellett, tanításgyakorlatunk is van, így általános és középiskolásokat oktathatunk. Az itt töltött éveim alatt szenvedélyemmé vált a tanítás. A jövőben, zeneiskolában szeretnék dolgozni.


 

Kocsis KadosaKocsis Kadosa – TTIK, programtervező informatikus

Amikor egyetemet választottam, fontos volt a város is és a szak hírneve is. Így jutottam Szegedre. Szerintem ideálisabb itt tanulni, mint más városban. A szakomat nagyon szeretem, sokkal gyakorlatiasabb, mint más egyetemeken, ez pedig hasznos lesz majd a munkám során. A tanárok igazán segítőkészek és közvetlenek. A szaktársaim is rendesek, úgy gondolom, tartós barátságokat sikerült kialakítani néhány emberrel.




További hallgatói vélemények >>>


Események

Rendezvénynaptár *

  • július 10.
    Egész napos
    A jelentkezés óta megszerzett és a pontszámításhoz nélkülözhetetlen, vagy többletpontokat igazoló dokumentumok pótlására előreláthatóan április második felétől legkésőbb 2024. július 10-ig lesz lehetőség. A pontszámítás kizárólag az E-felvételi rendszerébe megfelelő módon feltöltött dokumentumok alapján történik. Ezért kifejezetten fontos odafigyelni arra, hogy a szükséges dokumentumok megfelelően legyenek feltöltve.